0 0
Read Time:3 Minute, 16 Second

Siden er ved at blive opdateret

Boldklubben 1908 (eller B 1908, B1908 Amager) er en dansk fodboldklub, som blev stiftet den 24. maj 1908Amager i København. Klubbens bedste elitehold spiller i 2014/15-sæsonen i 2. division Øst, mens andetholdet spiller i Københavnsserien i 2014/15 sæsonen under DBU København. Klubben har to andre divisionshold, da U17 og U19 holdet begge i sæsonen 2014/15 spiller i 2. division Øst. Klubbens seniorhold afvikler deres hjemmebanekampe på Opvisningsbanen i Sundby Idrætspark og har deres træning på anlæggets nærliggende fodboldbaner. Klubben har samlet godt 1.200 medlemmer (DIF tal januar 2014), hvoraf cirka 1.000 er aktive, hvilket gør klubben til en af de største på Amager og i Københavns Kommune.

Klubbens historie

Klubben blev stiftet af fire brødre i et gartneri i Frankrigsgade blandt de folkerige kvarterer i Sundby nærmest broerne mellem Amager og resten af København. Klubben havde en kort storhedstid som Amagers bedste fodboldklub, før Fremad Amager tog over som førerholdet på øen. Klubben blev først medlem af Amager Boldspil-Union (stiftet i 1912), som sidenhen i 1916 blev udvidet til et turneringssamarbejde med en række andre forstadsklubber under Københavns Forstadsklubbers Boldspil Union (KFBU), før klubben blev indlemmet i Københavns Boldspil-Union efter 1920.

I 1922 blev klubbens fremtidige hjemmebane, Opvisningsbanen i Sundby Idrætspark på Englandsvej, indviet med fodboldkamp, som B 1908 vandt med cifrene 4-1 over naboerne fra Boldklubben Fremad Amager.

Københavns Kommune stillede i 1989 en større grund på Sundbyvestervej 95 (syd for klubbens hjemmeside i Sundby Idrætspark) til klubbens rådighed. Efterfølgende byggede klubben med egne midler deres nuværende klubhus op – bestående af tre omklædningsrum, en kantine med køkken og et mødelokale. Siden er klubhuset blevet udbygget (2013).

Her i 2014 består klubben således endvidere af en tilbygning på 130 m2, så klubhuset i alt indeholder fem omklædningsrum, kantine, flere sociale lokaler, kontor og materialerum.

I 2009-2010 gennemførte klubben et integrationsprojekt i samarbejde med Københavns kommune, hvilket havde til formål at skaffe såvel pigemedlemmer som medlemmer generelt af anden etnisk oprindelse. Projektet var første skridt i etableringen af pige/kvindefodbold i B1908. I dag har klubben omkring 130 piger/kvinder (august 2014).

Samtidigt gennemførte klubben endvidere et “street” projekt, hvor man via street-fodbold aktiverede lokalområdets børn og unge. Der resulterede endvidere, at klubbens U14-U15 hold to år i træk, 2010 og 2011, vandt det uofficielle DM i street fodbold (Laudrup & Høgh).

Da det kommunale integrationsprojekt blev afsluttet, begyndte et næsten to år (2011/2012) langt Fodbold & Sundhedsprojekt i samarbejde med Københavns Kommune og DBU. Dette projekt skabte yderlige gang i medlemsantallet.

Siden klubben i 2010 omlagde sin strategi i ungdomsafdelingen til “også” at rette klubbens ungdomsfodbold mod et talentmiljø, har man nu (august 2014) været etableret 10 halvsæsoner (halvår) i U17- og U19 divisionsfodbold. I 2012 vandt klubbens U17 hold således 2. division Øst, men uden DBU Licens kunne holdet ikke rykke i 1. division. Siden 2010 har B1908 ikke været uden for U17 og U19 divisionsfodbold og har dermed opnået et “ry” som Amagers førende ungdomsafdeling.

Landsholdspillere

Klubben har de senere år udviklet op til 11 landsholdsspillere, som har spillet/spiller i B 1908:

Miklos Molnar Ole Tobiasen Sebastian Svärd Christian Traoré Malte Kiilerich Hansen Sebastian Czajkowski Michael Jakobsen Emil Jensen Thomas Lundbye Nicola Saric Salem Nanji

Klubbens formænd

Klubbens trænere

Besøg9
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %